Haber

İstanbul’da Kart Kopyalama Yöntemiyle Dolandırıcılık Operasyonu

İstanbul’da bir gün süreyle geçici olarak girdikleri işyerlerinde müşterilerin kredi ve banka kartlarını kopyalayıp kart kopyalama cihazıyla hesaplarından para çeken iki zanlı yakalandı.

Edinilen bilgiye göre, vatandaşların kredi kartlarından para çekildiği ve iradesi dışında harcama yapıldığı bilgisinin verilmesi üzerine İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü Siber Hatalarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri geniş çaplı çalışma başlattı. . Harcanan kredi kartlarının ardından polis, hesap ödenirken Fatih’teki bazı kafe ve restoranlarda kredi ve banka kartlarının çeşitli kopyalama cihazlarıyla kopyalandığını tespit etti. Kopyalama yöntemine ağırlık veren siber polis, iş yerlerinde kopyalanan bilgiler kullanılarak yeni kartların basıldığını ve ATM’lerden yüklü miktarda para çekildiğini tespit etti. Çalışmaların ardından kart kopyalama işleminin yapıldığı adresleri tek tek belirleyen polis, önceki gün operasyon düzenledi. Baskında 2 zanlı YT ve BK “geçici çalışma” bahanesiyle girdikleri son iş yerinde yakalanarak gözaltına alındı. İş yerinde yapılan aramada 1 adet kart kopyalama cihazı, dizüstü bilgisayar ve 2 adet cep telefonu ele geçirildi.

Dolandırıcıların kaç vatandaşın hesabından ne kadar para çektiği şu an bilinmiyor.

İstanbul Siber Kabahatler Şubesi’nde sanal devriye ekiplerince yakalanan zanlılar, sevk edildikleri adli makamlarca tutuklandı. Cezaevine gönderilen 2 dolandırıcı tarafından kaç vatandaşın dolandırıldığı ve vurgunun boyutu şu an bilinmiyor. Vurgunun boyutu gelecekte ortaya çıkacaktır. – İSTANBUL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu