Haber

Çin Kurtarma Ekibi Hayat Kurtarmaya Kararlı

Xinhua yazarı Wu Siyu

HATAY, 11 Şubat (Xinhua) — Pazartesi günü Türkiye’nin güneydoğusu ve Suriye’nin kuzeyinde meydana gelen sarsıntıların üzerinden beş gün geçti ve Çin kurtarma ekibi üç gündür kurtarma çalışmalarına katılıyor. Aslında, yeterince zayıflamış yapılara daha fazla zarar veren sürekli artçı şoklar, kurtarma çabalarını büyük ölçüde karmaşıklaştırır.

Depremin şiddetli bir şekilde vurduğu Hatay’ın Antakya ilçesi engebeli arazide bulunuyor. Kentsel alanlarda sarsıntılardan zarar görmemiş binalara nadiren rastlanır. Hızla, her bina değişen derecelerde hasar görür.

Çin kurtarma grubunun başkan yardımcısı Wang Mo, “Artçı sarsıntılar meydana geliyor ve muhtemelen ikincil yıkıma neden oluyor. Bu, güvenliğimiz için büyük bir tehdit oluşturuyor” dedi.

Çinli ekibi bir binanın enkazına kadar takip ettim. Binanın tamamı yerle bir edildi ve insanlar enkaz altında kaldı. Grup lideri Zhao Yang bana bunun “gözleme tipi bir kaza” olduğunu söyledi.

Ekip üyesi Long Tengfei, birden fazla binanın kirişlerinin, sütunlarının ve levhalarının pankek oluşturmak için üst üste bindiği durumlara bu tipin denildiğini açıkladı. Kurtarıcıların hayatta kalanlara ulaşmak için bu karmaşayı aşması ve yapıları güçlendirmesi gerekiyor; bu çok zaman alır.

Bu ağır koşullara rağmen Çinli ekibin hayat kurtarma kararlılığı hız kesmeden devam ediyor.

Perşembe günü yerel kurtarma ekipleriyle birlikte çalışan Çin kurtarma ekibi, sabahın erken saatlerinde enkazdan hamile bir kadını çıkardı ve 72 saat sonra çöken binalardan iki kişiyi daha kurtardı. Akşam saatlerinde bodrumda bulunan başka bir kadın ekipler tarafından çıkarıldı.

Hâlâ umut var ve daha fazla mucize olmasını bekliyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu